Hodanje u snu – Mesečarenje
Mesečarenje – poznato i kao somnambulizam – uključuje ustajanje i hodanje dok ste u stanju sna. Češće je kod dece nego kod odraslih i često se mesečarenje preraste već u tim tinejdžerskim godinama. Odnosno često se dešava da ovo stanje prođe samo od sebe. Izolovani slučajevi mesečarenja često ne signaliziraju ozbiljne probleme niti zahtevaju lečenje. Međutim, često ili intenzivirano ponavljanje mesečarenja može ukazivati na osnovni poremećaj spavanja. Mesečarenje kod odraslih može izazvati sumnju čak i kod stručnjaka da je ono posledica drugih poremećaja spavanja, kao i zdravstvenih problema.
Takođe ono može biti loše zbog nesvesnog stanja osobe kojoj se to dešava, te se ta osoba koja mesečari može povrediti tokom svojih faza mesečarenja. Ako neko u vašem domaćinstvu hoda u snu, važno je zaštititi ga ili nju od potencijalnih povreda povezanih sa mjesečarenjem.
Online psiholog
Simptomi
Mesečarenje se obično javlja rano uveče – često jedan do dva sata nakon što zaspite. Malo je verovatno da će se to dogoditi tokom dnevne dremke. Epizoda hodanja u snu može se javiti retko ili često, a epizoda uglavnom traje nekoliko minuta, ali može trajati i duže.
Neko ko hoda u snu može:
- Ustati iz kreveta i prošetati se okolo po sobi ili kući
- Sedeti u krevetu otvorenih očiju, odnosno kao da je budan
- Imati zastakljen izraz očiju, odnosno oči će mu biti otvorene ali kao da nije svestan (jer faktički spava u tom trenutku)
- Neće odgovarati ili komunicirati sa drugima
- Teško će se probuditi tokom epizode mesečarenja
- Biće dezorijentisan ili zbunjen kratko vreme nakon buđenja
- Neće se sećati te epizode ujutru
- Imaće problema sa funkcionisanjem tokom dana zbog poremećaja sna
- Imaće često strahove od spavanja zbog svog hodanja u snu
Ponekad će osoba koja hoda u snu:
- Raditi rutinske aktivnosti, kao što su oblačenje, razgovor ili jedenje
- Napustiti kuću
- Voziti automobil
- Ponašaće se neobično, kao što je npr. mokrenje u ormar (odnosno radiće radnje koje inače obavlja samo bez svesti)
- Takođe može se desiti da osoba započne seksualnu aktivnost bez svesti
- Može se povrediti, na primer, padom niz stepenice ili skakanjem kroz prozor
- Može postati nasilan tokom perioda kratke konfuzije odmah nakon buđenja ili, povremeno, tokom mesečarenja
Kada posetiti doktora
Povremene epizode mesečarenja obično nisu razlog za zabrinutost i obično se rješavaju same od sebe. Možete jednostavno pomenuti mesečarenje na rutinskom fizičkom pregledu ili pregledu deteta. Međutim, konsultujte se sa svojim lekarom ako epizode mesečarenja:
- Pojavljuje se često – na primer, više od jednom do dva puta nedeljno ili nekoliko puta tokom noći
- Ako dovodi do opasnog ponašanja ili povrede osobe koja hoda u snu ili povrede drugih u okruženju te osobe
- Ako to prouzrokuje poremećaj sna osobi koja hoda u snu ili ako ometa funkcionisanje drugih članova domaćinstva ili porodice
- Ako to dovodi do dnevnih simptoma prekomerne pospanosti ili problema sa funkcionisanjem
- Ako se to prvi put javilo kod vas u odrasloj dobi
- Ako se nastavlja i u tinejdžerskim godinama vašeg deteta, a krenulo je odavno
Uzroci
Mesečarenje je klasifikovano kao parasomnija — nepoželjno ponašanje ili iskustvo hodanja u snu tokom spavanja. Mesečarenje je poremećaj uzbuđenja, što znači da se javlja tokom spavanja N3, najdublje faze sna bez NREM faze sna. Još jedan NREM poremećaj su strahovi od spavanja, koji se mogu javiti zajedno sa mesečarenjem.
Mnogi faktori mogu doprineti mesečarenju, uključujući:
- Nedostatak sna
- Stres
- Groznicu
- Poremećaji rasporeda spavanja, putovanja i menjanje vremenskih zona ili česti prekidi spavanja
Ponekad hodanje u snu može biti izazvano osnovnim uslovima koji ometaju san, kao što su:
- Poremećaj disanja u snu — grupa poremećaja koji karakterišu abnormalne obrasce disanja tokom spavanja (na primer, opstruktivna apneja za vreme spavanja)
- Uzimanje određenih lekova, kao što su hipnotici, sedativi ili određeni lekovi koji se koriste za psihijatrijske poremećaje
- Upotreba supstanci, kao što je alkohol
- Sindrom nemirnih nogu
- Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB)
Online psiholog
Faktori rizika
Faktori koji mogu povećati mogućnost mesečarenja uključuju:
Genetika. Mesečarenje je nešto što se često javlja u porodicama, odnosno vrlo često je nasledno. Češće je dakle, ako imate jednog roditelja koji ima istoriju mesečarenja da i vi mesečarite, a mnogo češće je da će i dete imati ovaj problem ako oba roditelja imaju istoriju ovog blažeg poremećaja.
Starosna dob. Mesečarenje se češće javlja kod dece nego kod odraslih, a početak u odraslom dobu je verovatnije povezan sa drugim zdrastvenim stanjima.
Komplikacije
Mesečarenje samo po sebi nije nužno problem, ali osoba koja mjesečari može:
- Da povredi sebe – posebno ako mesečari u blizini nameštaja ili stepenica, ako zalutaju na ulicu ili izađu napolje, ako voze auto ili pojedu nešto neprikladno tokom epizode mesečarenja
- Doživi produženi poremećaj sna – što može dovesti do prekomerne pospanosti tokom dana i mogućih problema u školi ili ponašanju
- Sramite se ili imate problema u društvenim odnosima zbog svog problema
- Ako ometa san drugima ili ređe ako povredi nekoga u svojoj blizini tokom mesečarenja.
Pomoć terapije
Kognitivna terapija u ovom slučaju može biti od pomoći, ako je u pitanju mesečarenje koje je uzrokovano nekim naučenim oblikom ili obrascem ponašanja ili ako je posledica nekog traumatičnog događaja. Takođe i ako je stanje drugačije uslovljeno, ovaj oblik terapije verujemo može pomoći.
Samu terapiju možete organizovati i putem našeg sajta! Potrebno je samo da u kontaktima na našem sajtu pronađete terapeuta i rezervišete svoju online seansu. Putem ovog oblika terapije, možete izbeći putovanje do psihologa i svaku svoju seansu pratiti iz najkomfornije zone svog doma.
Zakaži online seansu kod našeg psihologa
Naši Psiholozi
Psiholog Vesna Petković
Početna Blog Psiholozi Uputstvo O nama Vesna Petković ZAKAŽITE SEANSU vesnapetkovic021@gmail.com Viber +381642234321 WhatsApp +381642234321 Vesna Petković Psihoterapeut pod supervizijom Master iz kliničke psihologije završila
Psiholog Miodrag Pavlović
Početna Blog Psiholozi Uputstvo O nama MIODRAG PAVLOVIĆ ZAKAŽITE SEANSU miodrag.pavlovic.psi@gmail.com Viber + 381617522853 WhatsApp +381617522853 MIODRAG PAVLOVIĆ Psiholog i edukant Sistemske porodične psihoterapije i
Psiholog Nataša Pavlović
Početna Blog Psiholozi Uputstvo O nama nataša pavlović ZAKAŽITE SEANSU natasa.pavlovic197@gmail.com Viber +381615522853 WhatsApp +381615522853 NATAŠA PAVLOVIĆ Psiholog i Savetnik Master psiholog kliničkog usmerenja. Doktorant