Kako se leči alkoholizam? - Zavisnost od alkohola?

Osnovni principi u pogledu lečenja alkoholizma

Većina profesionalaca prepoznaje dinamičko uzajamno delovanje faktora koji doprinose tendenciji zavisnosti koja uključuje alkohol i druge supstance. Zbog toga su, osim detoksikacije i stacionarne rehabilitacije, psihosocijalni tretmani ključni za oporavak od poremećaja upotrebe alkohola.

Psihosocijalni tretmani su programi koji mogu ciljati komponente društvenih i kulturnih struktura koje okružuju pojedinca i problematične psihološke i obrasce ponašanja te osobe.

Nekoliko psiholoških i bihevioralnih terapija dobilo je podršku naučnih studija i stručnjaci su ocenili da to jeste potrebno za lečenje poremećaja upotrebe alkohola. Oni obično uzimaju format usmeren na pacijenta ili sistem. Sistemski fokusiran odnosi se na tretman koji uglavnom cilja na okolnu društvenu i strukturnu sferu pojedinca, a ne na njegovo stanje mentalnog zdravlja.

Online psiholog

Psihosocijalni tretmani potkrijepljeni dokazima kliničkog istraživanja uključuju: umereno pijenje, terapiju parova u ponašanju zbog poremećaja upotrebe alkohola, motivaciono intervjuisanje, kognitivno bihevioralnu terapiju i upravljanje nepredviđenim situacijama na osnovu nagrada.

Na primer anonimni alkoholičari (A.A.), iako nije razvijen kao klinički tretman, najrasprostranjenija je metoda za suzdržavanje od alkohola u SAD-u. A.A. bio je veliki izvor za mnoge i može se koristiti sam ili u kombinaciji sa terapijom za promociju apstinencije. Međutim nije nam poznato da li ovakva praksa postoji kod nas ili je tek u povoju.

Kada započinjete lečenje, vi i vaš terapeut ćete sarađivati na planu lečenja. Pored uključivanja vaših povratnih informacija, oni mogu dodati povratne informacije od vama najbližih osoba (ako je to nešto što biste želeli).

Sve u svemu, odgovarajući izbor i kontekst terapije zavisiće od različitih faktora, uključujući ozbiljnost problema upotrebe alkohola; vašu motivisanost da prestanete da pijete; nivo disfunkcije u vašem okruženju; vaše kognitivno funkcionisanje; nivo kontrole impulsa; i prisustvo istovremenih mentalnih bolesti.

Neki od ovih faktora takođe mogu otežati apstinenciju i oporavak – naime, kontrola niskog impulsa, ozbiljan poremećaj raspoloženja i nedostatak podrške kod kuće. Samo vam podrška može pomoći da ostanete u kontrolisanom ili polukontrolisanom okruženju sve dok ne steknete osnovni skup veština za ostanak uzdržanog apstiniranja od alkohola ili smanjenje štete uzrokovano njegovom upotrebom.

Stilovi lečenja: od oporavka do dugoročnih benefita

Tokom ranog oporavka ili „faze remisije“ od poremećaja upotrebe alkohola (u prvih 12 meseci nakon prestanka uzimanja alkohola), imate veće šanse da se uzdržite od alkohola ako privremeno boravite na mestu koje nije pogodno za piće. Ovo je posebno slučaj ako težite potpunoj apstinenciji (za razliku od smanjenja pijenja).
Prema tome, stambeni centri bez ugostiteljskih objekata koji služe alkohol ili kuća daleko od kafana ili barova mogu biti važan izvor lečenja kada ste tek otpušteni sa bolničke nege. Najbitnije je da porodica ili prijatelji pružaju emocionalnu podršku, savetovanje i progresivan ulazak u društvo.

Rehabilitacioni centri, bolnice i zajednice koje pružaju usluge oporavka od upotrebe opojnih supstanci dobre su zbog toga što su to polukontrolisane rezidencije u kojima možete živeti među ostalim ljudima koji se oporavljaju od sličnog problema. Ovo može biti pozitivan korak iz više razloga. Imate priliku da izgradite mrežu podrške sa drugim pojedincima koji se oporavljaju i razumeju kroz šta ste prošli. Takođe, uključeni ste u redovne, tekuće aktivnosti, koje mogu podstaći apstinenciju i poslužiti kao podsetnik za vašu motivaciju da ostanete trezni.

Osim toga, imate minimalne šanse da naiđete na direktne znakove alkohola, poput prodavnice pića ili otvorene boce vina u kući. Štaviše, pošto su društvene i kulturne komponente vašeg starog, poznatog okruženja verovatno služile kao prethodno udruženje za korišćenje alkohola, privremeno preseljenje u zajednicu može biti veliki saveznik u najugroženijem period oporavka.

Psihološki i bihevioralni tretmani

Istraživanja pokazuju da sprečavanje recidiva nakon početnog perioda apstinencije u velikoj meri počiva na uspješnoj reintegraciji u vašu okolinu bez upotrebe supstanci. Ovo može biti zaista teško kada su stvari u vašem starom okruženju, uključujući ljude, mesta i stvari, prethodno doprinele problemu.

Na primer, u prošlosti ste pili posle svađe sa supružnikom. Kada se vratite sa rehabilitacije, ključno je da identifikujete ovaj okidač, naučite zdrave načine za regulisanje svojih emocija (bez alkohola) i razvijete alternativni „plan igre“ u komunikaciji sa supružnikom.

Formalna psihoterapija sa obučenim stručnjakom za mentalno zdravlje (klinički psiholog, licencirani psiholog za savetovanje, socijalni radnik, terapeut) će uključivati strategije ponašanja, kognitivne (terapija razgovora) i kognitivno-bihevioralne strategije. Ovi tretmani fokusiraju se na vašu zavisnost, osvještavajući vaše obrasce i pokretače za upotrebu, dok poučavaju veštine za budućnost u suočavanju sa stresnim ili teškim situacijama. Mnogi psihološki tretmani takođe pružaju podršku i obuku vašoj porodici, prijateljima ili supružniku.

Intervencije zasnovane na dokazima za poremećaj upotrebe alkohola

Intervencije zasnovane na dokazima su one koje su stručnjaci na doktorskom nivou razvili i podvrgli naučnoj proceni u randomiziranim kliničkim ispitivanjima. Intervencije koje dobiju barem umerenu podršku smatraju se tretmanima zasnovanim na dokazima.

U nastavku ćete pronaći strategije koje su smatrane najboljima za poremećaje upotrebe alkohola. U suštini, ove strategije vas uče novim načinima suočavanja sa starim situacijama i imaju za cilj poboljšanje komunikacije i saradnje u vašim odnosima. Preporučuju se i drugi tretmani za zavisnička ponašanja uopšte, koja takođe mogu obećati smanjenje upotrebe alkohola (npr. Intervencije zasnovane na svesnosti).

Umereno pijenje je pristup prilagođen pacijentu za praćenje unosa alkohola. Koncept umerenijeg pijenja alkohola zasnovan je na principima treninga samokontrole ponašanja. Američko psihološko udruženje opisuje ovaj metod kao strukturiran, ali interaktivan, individualizovan program koji navodi korisnike da postave ciljeve, da sami nadgledaju svoje ponašanje i dobiju detaljne povratne informacije o svom napretku na osnovu njihovog doprinosa.

Bihevioralna terapija parova za poremećaje upotrebe alkohola dobila je snažnu podršku istraživanja. To je ambulantno lečenje koje uključuje vašeg partnera u nedeljne sesije koje traju 12-20 nedelja terapije. Ova metoda primenjuje kognitivno-bihevioralnu terapiju u terapiji parova. To jest, terapeut radi sa vama na identifikaciji ponašanja vašeg partnera koje izazivaju ili pojačavaju vaše pijenje. Metoda takođe ima za cilj da ojača podršku vašeg partnera u vašim nastojanjima da promenite svoje ponašanje kroz pozitivno pojačanje; povećati pozitivne interakcije parova poboljšanjem komunikacije; i usvojite veštine suočavanja kako biste promovisali svoju apstinenciju.

Motivaciono intervjuisanje je kratak pristup, usredsređen na klijenta, koji pomaže pojedincima da istraže i razreše svoju ambivalenciju u vezi sa promenama na empatičan, neosuđujući, zajednički način. To jest, metoda vas upoznaje sa tim gde ste i pomaže vam da pronađete unutrašnju motivaciju da promenite svoje navike. Pomaže vam da bolje razumete posledice pijenja i identifikujete lične vrednosti i ciljeve. Ova metoda se često kombinuje sa drugim pristupima, poput terapije poboljšanja motivacije (MET). Ova terapija se sastoji od četiri sesije, koje uključuju povratne informacije terapeuta o početnoj proceni, zajedno sa diskusijama o vašim brigama i ciljevima.

Kognitivno bihevioralna terapija jedan je od najtipičnijih i najviše podržanih tretmana za poremećaje upotrebe alkohola. Terapija obično počinje analizom vaše upotrebe alkohola, posebno razjašnjavajući obrasce misli, osećanja i ponašanja koji izazivaju i nastavljaju prekomerno pijenje. Kognitivno bihevioralna terapija se fokusira na učenje veština kako bi se nosio sa žudnjom i promenama raspoloženja zbog apstinencije. Takođe se fokusira na identifikovanje pokretača i nagona i razvoj plana za kretanje kroz te misli, emocije i situacije i sprečavanje recidiva.

Upravljanje vanrednim situacijama dobilo je skromnu istraživačku podršku za lečenje poremećaja upotrebe alkohola. Ovi programi su jedan od najranijih oblika lečenja uspostavljenih na terenu. Razvili su se iz istraživanja ponašanja na životinjama. Bihejvioristi smatraju da je svako ponašanje rezultat učvršćujućeg učenja. Na primer, svako ponašanje koje je nagrađeno će se povećavati. Metod je strukturirani oblik bihevioralne terapije koja uključuje česte „provere“ vašeg alkoholnog statusa. Ako postignete unapred utvrđeni cilj na datoj kontrolnoj tački-ciljevi se kreću od potpune apstinencije do smanjenja upotrebe na određeni iznos-dobijate novčanu nagradu (nagrade mogu biti u rasponu od 1 do 100 USD). Često praćenje zajedno sa nagradama podstiče vaš budući uspeh. Danas se ovaj metod obično pruža kao dodatak drugim psihosocijalnim tretmanima ili programima u 12 koraka.

Važno je povećati efikasnost intervencija za probleme koji se teško leče, kao što je zavisnost od alkohola. Zaista, kliničko istraživanje nastavlja da istražuje nove strategije i usavršava već postojeće. Jedan od načina da se poveća efikasnost programa za alkohol može biti kombinovanje različitih psihosocijalnih tretmana ili dopunjavanja starih nekim prilagođenim pristupima pojedincu.

Online psiholog

Opšti saveti i razmatranja

Ovo su opšti saveti i razmatranja koja treba imati na umu pri lečenju i oporavku od poremećaja upotrebe alkohola:

  • Ne postoji „pravi“ metod lečenja koji bi odgovarao svima. Svaka intervencija ima svoje vrline, ali i ograničenja. Najbolji tretman za vas zavisiće od pojedinačnih faktora i obrazaca, kao što su okidači za pijenje. Na primer, neki metod može biti idealan ako je sukob u vašem braku bio značajan razlog da ste se okrenuli alkoholu.
  • Poremećaji upotrebe supstanci su među najtežim za lečenje. Zbog toga je važno isprobati različite strategije i alternative kada dati tretman ne funkcioniše.
  • Postanite vaš najveći zagovornik u oporavku. Tretmani su najuspešniji kada ulivaju osećaj lične odgovornosti, sposobnosti i motivacije.
  • Iskoristite socijalnu podršku da ojačate uspeh u apstinenciji. Otvoreno i često komunicirajte sa onima koji vas ohrabruju. Drugi način da se iskoristi socijalna podrška je razvijanje novih veza. Takođe možete pronaći online zajednice koje pružaju ovaj vid podrške.
  • Čitajte blogove i knjige o trezvenom životu i slušajte podkaste na temu alkoholizma. Jednostavno se informišite o svemu. Toliko možete naučiti od pojedinaca koji su bili u istom problemu, a danas napreduju.
  • Naučite kako da postavite čvrste granice, uključujući načine da kažete ne kada vam neko ponudi piće (ili pokuša da vas natera da pijete).
  • Bavite se fizičkim aktivnostima. Budući da je vežba moćno sredstvo za smanjenje stresa i pojačavanje raspoloženja, uključivanje vežbanja u vaše dane može biti od velike pomoći. Ključno je izabrati aktivnosti koje će vam prijati. Dakle, ako vam ideja o odlasku u teretanu zvuči užasno, pokušajte da posetite čas plesa, džogirajte ili prošetajte napolju.
  • Fokusirajte se na svoje vrednosti, ciljeve i snove izvan alkohola. Šta vam je najvažnije? U čemu uživaš? Kako biste voleli da se brinete o sebi mentalno, emocionalno, fizički i duhovno? Ovo može uključivati vežbanje joge, čitanje beletristike, volontiranje, pisanje i istraživanje drugih hobija i zdravih navika. Prestanak upotrebe alkohola može biti izuzetno težak, ali to nije kazna ili gubitak. Ne osuđuje vas na neko dosadno, dosadno, prazno postojanje. Upravo je suprotno. To je prilika da svoj život ispunite stvarima koje vas zaista hrane, podržavaju i inspirišu. To je prilika da se živi smislen, zadovoljavajući život.

Zakaži online seansu kod našeg psihologa

Naši Psiholozi

Psiholog

Psiholog Tijana Stojšić

Početna Blog Psiholozi Uputstvo O nama TIJANA STOJŠIĆ ZAKAŽITE SEANSU tijanastojsic82@gmail.com Viber + 38163345659 WhatsApp + 38163345659 Facebook Instagram TIJANA STOJŠIĆ Master psiholog i psihoterapeut

Pročitaj više »
Psiholog

Psiholog Nataša Pavlović

Početna Blog Psiholozi Uputstvo O nama nataša pavlović ZAKAŽITE SEANSU natasa.pavlovic197@gmail.com Viber +381615522853 WhatsApp +381615522853 NATAŠA PAVLOVIĆ Psiholog i Savetnik Master psiholog kliničkog usmerenja. Doktorant

Pročitaj više »
Psiholog

Psiholog Vesna Petković

Početna Blog Psiholozi Uputstvo O nama Vesna Petković ZAKAŽITE SEANSU vesnapetkovic021@gmail.com Viber +381642234321 WhatsApp +381642234321 Vesna Petković Psihoterapeut pod supervizijom Master iz kliničke psihologije završila

Pročitaj više »
Psiholog

Psiholog Miodrag Pavlović

Početna Blog Psiholozi Uputstvo O nama MIODRAG PAVLOVIĆ ZAKAŽITE SEANSU miodrag.pavlovic.psi@gmail.com Viber + 381617522853 WhatsApp +381617522853 MIODRAG PAVLOVIĆ Psiholog i edukant Sistemske porodične psihoterapije i

Pročitaj više »